Edukační a rekondiční týdenní pobyt v Žinkovech 2015

Fotogalerie

22.5. – 29.5. 2015 proběhl ve Sportcentru v Žinkovech edukační a rekondiční pobyt pro diabetiky. Zúčastnilo se 46 pacientů. “nejmladší” diabetik měl cukrovku 3 měsíce, “nejstarší” 51 let. Pobyt byl zajímavý, přínosný a lidsky perfektní.

Program byl edukační: Doc. MUDr. Silvie Lacigová PhD., MUDr. Jitka Brožová, dietní sestra Jaroslava Kreuzbergová a edukační sestra Renata Řihánková Bc., nás 3x denně provázeli léčbou diabetu. Povídání o cukrovce, o nutnosti kázně, druhy inzulínů a jejich používání. Přidružené choroby, technika píchání, dietní stravování atd. Vyčerpala se snad všechna témata a všechno se probíralo s pacienty, každý se mohl zeptat na cokoli. Rekondiční část zajišťovala Veronika Kočí – rehabilitační sestra. Dopoledne cvičení v tělocvičně, cvičení na míčích zajišťovala věrná účastnice, odpoledne jízda na kolech a vycházky.

Večery byly společenské. Jeden večer jsme vyráběli šperky z ovčí vlny, další večer byla hra na Zlatovlásku. Každý muž si vybral tu ” svoji” a pár musel vymyslet svatební jídelníček a rozvodové menu. A znát přesný počet sacharidů. Středa byla nejkrásnějším dnem. Byl společenský večer s hudbou, tancovalo se. Diabetici si nachystali spoustu dobrot. Lékaři, sestry i org. vedoucí dostali od účastníků drobné dárky a poděkování. Sestřičky nezůstaly nic dlužny, nakoupily suroviny a vyrobily velký a malý dort. A odměňovaly a odměňovaly……Za 51 let s diabetem, za 3 měsíce s diabetem, za znalosti, za odvahu, za to že jedna účastnice celou cestu na kole povídala a povídala.

Konferovala MUDr. Lacigová a bez ní by to ani nebylo ono. Její obrovský smysl pro humor provázel nejen celý večer, ale celý pobyt. Tancovalo se dlouho do noci. Ale bylo to neuvěřitelně krásné.

Další večer jsme seděli u ohně a pekli špekáčky. A týden byl najednou pryč.

Co bylo pro mne překvapením? Parta lidí různého věku, žádné mezigenerační rozdíly. Vzájemná solidarita, nadstandartní mezilidské vztahy. To není zas tak běžné.
Děkuji všem zdravotníkům, děkuji všem účastníkům. Klobouk smeknout! Byli jste úžasní.

Růžena Limburská